Użycie druku na tkaninach

 Bowiem mnóstwo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Pomimo że sitodruk nadal jest stosowany czy też umożliwia on uzyskiwać rzeczywiście wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda odpowiednio sprawdza się przy wysokich nakładach. Powiedzieć można, że jest to związane ze stosunkowo wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie tego problemu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Należy zadać sobie pytanie – jak wykonuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Wszak jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym wytwarza się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, zaś najlepiej ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco standardowe drukarki atramentowe, z tą różnicą że stosowane są całkowicie inny typ tuszów, które wnikają we włókna materiału oraz zachowują bardzo dużą odporność na pranie czy też ścieranie. W takim razie druk cyfrowy na bawełnie znajduje się bardzo wytrzymały przez wiele miesięcy, a sama koszulka może radować nas jeszcze dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Nowoczesne technologie drukarskie poszły rzecz jasna o krok dalej i możliwe stało się drukowanie na większych rozmiarach tworzyw. Druk na płótnie znajduje się tego znakomitym przykładem. Powstaje on z wykorzystaniem wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach albo siatkach zabezpieczających rusztowania, podczas wykonywania prac budowlanych oraz remontowych. Nośniki takie zapewniają niezwykle wysoką powierzchnię reklamową, wskutek czego funkcjonują zauważalne z wielkich odległości, zaś umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę czy wzrok postronnych obserwatorów. Rzecz jasna druki na materiale o dużych rozmiarach istnieją już znacznie trudniejsze do wykonania czy też oczekują tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, niczym także miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak także czystych rulonów z materiałem przeznaczonym dopiero pod zadruk.